ترس از آب یا آب هراسی

ترس از آب یا آب هراسی

 

قبل از اینکه آب هراسی را مورد مطالعه قرار دهیم، لازم و ضروری است که تصورات غلط در خصوص واژه های آب گریزی (Hydrophobia) و آب هراسی (Aquaphobia) توضیح داده شود. شرایط این دو واژه یکسان نیست: آب گریزی واژه ای است که بروز ترس از آب در آخرین مرحله بیماری "هاری" را بیان می دارد. در صورتیکه آب هراسی یک هراس معاشرتی بوده که به عنوان ترس مستمر، بی جا و غیرمنطقی از آب را بیان می دارد.

تعداد زیادی از مردم ترس مفرطی از آب دارند. آن ها تصورات تخیلی مردن، غرق شدن، ایجاد مشکل در تنفس در آب را دارند، یا اینکه گرفتار اوهام از قبیل چیزهای غیر قابل رویت مانند مار، کوسه و ... در آب هستند. اغلب کسانی که آب هراس هستند، معمولا افرادی غیرشناگر می باشند. برخی از افراد آب هراس نه تنها از آب های خیلی گسترده، دریاچه، حوضچه یا رودخانه می ترسند، بلکه از آب در حال ریزش یا آبی که بر روی سر خود می ریزند نیز می ترسند.

ترس از غرق شدن در افرادی که شنا نمی دانند یک ترس عقلانی و منطقی است. با این حال، افراد آب هراس پیرامون هر نوع آب اعم از یک اقیانوس بزرگ تا یک وان کوچک حمام ترس بیش از حدی از خود بروز می دهند. حتی بعضی از این افراد نمی توانند بدون تجربه ترس و وحشت به تصویر یک اقیانوس نگاه کنند. تعدادی به صورت منطقی آگاهند که در یک وان حمام غرق نخواهند شد، لیکن قادر نیستند که افکار نشأت گرفته از ذهن خود در خصوص مرگ را کنترل کنند.

دلایل آب هراسی

تقریباً 19/2 میلیون آمریکایی از ترس های متفاوت رنج می برند که، آب هراسی یکی از انواع آن می باشد.

·         ریشه های این ترس را می توان به دنبال حوادث ناشی از مواجهه با آب در این افراد جست و جو نمود. مانند تجربه ی نزدیک به غرق شدگی، یا هول داده شدن ناگهانی به داخل آب به عنوان شوخی، یا افتادن ناخواسته از قایق یا عرشه به داخل آب. حتی ممکن است این افراد شاهد واقعه دردناک غرق شدن یا مرگ دوست خود در آب بوده باشند.

·         بعضی اوقات ترس از آب می تواند از رفتار مراقبان یا پدر و مادران به آنها منتقل شده باشد. مانند دادن تذکرات اخطار آمیز پشت سرهم بزرگسالان به کودکان در خصوص رفتن به داخل آب یا نزدیک شدن به آن. احتمال انتقال ترس به فرزند از پدر یا مادری که از آب می ترسد. همچنین داستان ها، فیلم ها، حوادث یا گزارش های خبری در مورد غرق شدن و غیره می توانند القاء تدریجی ترس از آب را در شخص ایجاد کنند.

·         افرادی که با آب آشنایی ندارند مانند کسانی که در بیابان بی آب و علف بزرگ شده اند احتمال بیشتری می رود که در آن ها آب هراسی بروز نماید.

در مجموع، بروز آب هراسی در افرادی که مستمراً خیلی مضطرب یا بسیار حساس هستند بیشتر محتمل است.

علایم ترس از آب هراسی

افراد آب هراس گرایش به بروز علایم زیر دارند:

·         به هر قیمتی از ورود به آب طفره می روند.

·         احتمالاً با تفکر مواجهه با آب دچار حملات اضطراب و وحشت می شوند.

·         اغلب افراد دچار آب هراسی از بهداشت پایینی برخوردار هستند، چونکه از حمام رفتن برای مدت زمان طولانی اجتناب می کنند.

·         در مجاورت آب به نفس نفس می افتند، فشار خون و ضربان قلبشان بالاتر می رود یا تنفس سطحی انجام می دهند.

·         در مجاورت آب ممکن است بیهوش شده یا غش کنند.

·         عرق کردن، لرزیدن، گریه کردن، رعشه و سایر علایم عدم کنترل در افراد آب هراس رایج است.

بروز اینگونه علایم بستگی به درجه و میزان هراس آن ها دارد. حتی برخی از مبتلایان از هراس، خود آگاه نیستند و ضمیر ناخودآگاهشان به جای بروز خجالت یا تحمل افسردگی عاطفی راه های خلاقانه ای را از آن مطرح می کنند.

غلبه بر آب هراسی

در بسیاری از موارد آب هراسی، افراد مبتلا به آب هراسی توجهی به آن ندارند و پیگیر درمان خود نیستند. چونکه، زندگی روزمره آن ها تحت تأثیر این ناراحتی قرار نمی گیرد. لیکن اگر ترس از آب فعالیت های اجتماعی و تفریحی شخص را تحت تأثیر قرار دهد آنگاه فرد باید راه هایی را جهت کاهش اضطراب و غلبه بر اجتناب و دوری از آب برای خود پیدا کند.

·         درمان برخوردیاولین راه درمانی برای این نوع هراس است که شامل دو نوع است: برخورد طبیعی و یا مجازی. در هر صورت، فرد مبتلا در معرض محیط ترس آور قرار می گیرد و یاد می گیرد که ترس از آب را فراموش کند.

·         به همراه درمان برخوردی، غالباً پزشک داروهای خاصی را تجویز می کند که به فرد مبتلا به هراس در غلبه بر ترسش کمک می کنند. SSRI(Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors) مهار کننده های باز جذب سروتونین حملات هراس و وحشت را کاهش می دهند.

·         توجه کنید که داروها دارای اثرات طولانی مدت و پایدار نیستند و بعد از مدتی باید از مصرف آن ها صرف نظر کرد. بنابراین باید از مصرف طولانی مدت آن ها اجتناب کرد.

درمان دو نفر آب هراس نمی تواند یکسان باشد. از این رو، برای غلبه بر آب هراسی هر فرد مبتلا، ملزم به انتخاب روش درمانی متفاوت می باشد. خوشبختانه گزینه ها و کمک های بسیاری در دسترس است که با بهره گیری از آن ها زیر نظر پزشک متخصص مربوطه می توان تقریباً بر آب هراسی همه افراد مبتلا فایق آمد.

 

 

www.daryakav.com برای مشاهده اخبار و مطاالب روز غواصی و تجهیزات مدرن و برندهای با کیفیت و دارای گارانتی از این لینک استفاده نمایید

http://daryakavshop.com/33-%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%D9%88%D8%A7%D8%B5%DB%8C  لطفاً برای مشاهده و خرید اینترنتی تجهیزات غواصی مطمئن از این لینک استفاده نمایید

https://t.me/daryakav جهت اطلاع از حراج های موردی شرکت دریاکاو و ورود تجهیزات جدید غواصی در این کانال  تلگرام عضو شوید