غواصی در کیش

غواصی در کیش

غواصی در کیش سال‌هاست در آب‌های فیروزه‌ای رنگ خلیج فارس انجام می‌شود. از گذشته‌ تا امروز غواصی در کیش جزع جدا نشدنی جذابیت های این جزیره کیش بوده‌. به همین دلیل هرگاه از غواصی سخن می‌گوییم، جزیره زیبای کیش به ذهنمان خطور می‌کند. آموزش غواصی در کیش جز ویژگی برتری یافتن غواصی در این جزیره زیبا میباشد.
تاریخ غواصی در کیش را باید به سال‌های دور برگردانیم زمانی ‌که به غواصی “صیف” گفته می‌شد. هنوز هم البته این “صیف” و “صیافی” در میان برخی از مردمِ بومی جنوب ایران رایج است .
تاریخچه غواصی در کیش در قالب آنچه امروز می‌شناسیم را باید به سال‌هایی دور برگردانیم که جزیره کیش ازسلسله قاجار به پهلوی‌ها رسید و در دوران پهلوی دوم غواصی را به عنوان یکی از تفریحاتِ اشرافی درباریان برگزیدند. تصاویری که از فرح پهلوی در حال غواصی وجود دارد به خوبی گواهی بر اهمیت زیاد غواصی در کیش در آن زمان از تاریخ میباشد.
به مرور زمان غواصی در جزیره به عنوان تفریح آبی درآمده و علاقمندان زیادی را سالانه به سمت خود جذب میکند.
با دانستن این تاریخچه می‌دانیم، چیزی که امروز به عنوان غواصی در این جزیره مرسوم است، بسیاری به را به این جزیره می‌کشاند، فراتر از یک تفریح ساده و جزیی از زندگی و تاریخ سکونت کیش است.
به دلیل همین پیشینه است که امروز سایت‌های غواصی زیادی در جزیره کیش وجود دارند و غواصی در کیش از بهترین گزینه‌های تفریحی در این جزیره به شمار می آید.غواصی در جزیره از چهار ساحل مختلف انجام می شود. کلوپ های غواصی کیش از نظر امکانات و خدمات تفاوتی تفاوت چندانی ندارند. در تمام سواحل جزیره کیش کلوپ های غواصی مختلفی با کیفیت های نسبتا یکسان مشغول سرویس دهی در بخش غواصی میباشند.
سایت های غواصی  کیش
سایت غواصی بیگ کورال ۳تا ۵ متر عمق
سایت غواصی رویال ۷ تا ۱۰ متر عمق
سایت غواصی نیو رویال ۴ تا ۸ متر عمق
سایت غواصی سازه ها ۱۸ تا ۲۱ متر عمق
سایت غواصی کشتی مغروق داما ۳۳ متر عمق
سایت غواصی الدورادو (مجسمه ها ) ۱۰ متر عمق
سایت غواصی سنبارون
سایت غواصی زوبیچ
سایت غواصی گرند کنیون

سواحل مناسب غواصی در کیش
ساحل اسکله تفریحی کیش – این ساحل یکی از شلوغ ترین سواحل تفریحات دریایی در کیش است و کلوپ های غواصی این بخش جزیره سرویس دهی منظمی را دارند. این بخش جزیره به بیشتر هتل ها و بازار های کیش نزدیک است و برای رسیدن به این ساحل میتوان با چند دقیقه پیاده روی رسید. اسکله تفریحی در شمال شرق جزیره واقع شده و محل مناسبی برای بازدید از گونه های زیستی این منطقه می باشد.
ساحل مرجان کیش – این بخش از جزیره کیش یکی از زیباترین سواحل جزیره است و شهرت بین المللی دارد. علاوه بر زیبایی در این بخش، امکان غواصی در سایت بیگ کورال جزیره فراهم است. سایت بیگ کورال Big Coral دارای تجمع چند کیلومتری مرجان های زنده است که متاسفانه بخشی از آن در اثر تردد بیش از حد تخریب شده بیشتر کلوپ های جزیره بخش غواصی تفریحی خود را روی این سایت غواصی متمرکز کرده اند .
ساحل سیمرغ کیش – ساحل سیمرغ کیش در مجاورت ساحل مرجان، در شرق جزیره واقع شده است. کلوپ های ساحل سیمرغ جزیره کیش نیز مشرف به سایت غواصی بیگ کورال جزیره میباشد و این سایت محلی غنی از مرجان ها و گونه های زیستی زیبای خلیج فارس است.
ساحل دامون – ساحل دامون در شمال جزیره قرار گرفته و به دلیل عبور کشتی های بزرگ تجاری محل جذابی برای اکتشافات غواصی است.